JESENJA SALATA U PROLEĆU
 

 

Pročitam kod Nade Vasić da je otvorena Srpska kafana kraj Ateljea 212, koja je celu deceniju bila zatvorena zbog restitucije. Jako se obradujem i rešim da odemo tamo na ručak. Hranila sam se tamo dok sam stanovala kod stare ruske balerine u onom ulazu gde je posle ubijen Ćuruvija. I kasnije, kad sam režirala Volteovog Kandida u Podrumu Ateljea 212. Igrao ga Boris Komnenić dok su sve ostale uloge igrali Goca Kosanović i Ivica Klemenc. Toša Lalicki napravio je sjajan dekor gde je publika sedela u sredini, a glumci su igrali okolo i veslali im iznad glava. Ja sam odabrala kostime iz istorije umetnosti, Kandid je bio kao Vatoov Beli klaun, ne sećam se zašto. Mihiz me stalno pitao “Kako je pravo ime Volterovo?” ja folirala da nemam pojam, a on se šatro ljutio na moju neozbiljnost, preko one svoje večite rakije u glumačkom mini-bifeu. Na žalost Borisa su uskoro digli u vojsku... Mrzim ove što bi opet uvodili obavezan vojni rok! Ratujte lično ako vam je do ratova! Odjednom se setim da Srpska nema unutrašnju baštu, nego na ulici, što je neprijatno po ovako vrelom danu i sa gustim saobraćajem. Ok ima još nostalgičnih kafana. Tri lista duvana su porušili i, posle parkinga, tu je izgrađena staklena zgradurina koja je i danas prazna. Pod lipom je zatvorena pa otvorena picerija, ko da smo Italijani, a sada je tu nemački trgovinski lanac DM. U Šumatovcu je moderan kafić, bez duše. Zaboravih kako se zvala treća kafana “bermudskog trougla” u kome su pili novinari. Šaran? (Zvala se Grmeč, ispravio me Igor Galo u komentaru. Hvala mu.)
Znak pitanja (?) kod Patrijaršije su još socijalisti pokušali da prodaju za nekih 70 000 maraka, ko da je dvosoban stan na Jerkoviću a ne kafana sa tradicijom u centru grada. Pa je izbila narodna buna. Kolarac, gde smo klopali dve godine, dok je pozorišni deo FDU bio odmah iznad. (Nagneš se kroz prozor scene i vičeš: Dražo, rakija i pasulj za damu! Prezivao se Mihajlović, vrlo nepopularno ime u to vreme.) Tamo ne odlazim od kada je potpuno prepušten turistima. Filmadžije sa FDU bile su na drugoj adresi a klopali su u Proleću. Kod Pevca su dolazili sa Akademije primenjenih, a likovnjaci, kod kojih smo išli na zajedničku predvojničku obuku, su zauzeli Grčku kraljicu. Koja je još puno pre Srpske bila zatvorena zbog restitucije i ne znam da li je ikada ponovo otvorena.
Neki hipici koji su džonjali u Malom Kolarcu (u podrumu Kolarčeve Zadužbine gde se ulazilo iz uličice 1300 kaplara) odjednom su nahrupili u naš Kolarac i zauzeli ga na prepad, ko migranti EU. Behu mnogo brojniji od nas, sa masovnih fakulteta oko Studentskog parka. Pred njihovom najezdom mi smo se povukli u Proleće i Kod pevca.
A onda su FDU sve sa nama preselili na Novi Beograd, na tri dana jahanja od svakog pozorišta i što je najgore - od svih kafana. Pa smo prestali da klopamo. U bloku 29 bila je jedna prodavničica sa jednom vrstom kifli i jogurta. Mi smo štrajkovali protiv te selidbe, ali uzalud. A 40 godina posle kad su se novi studenti lepo odomaćili i ugnezdili u istoj zgradi, kad su dobili i kafanče i restoranče i salu sa pravom scenom, i kada je svuda oko nje iz peščane pustinje iznikao grad, - neko gradsko mudo je smislilo da se FDU preseli iz zgrade koja je za njega građena (jer je državi trebala kultura!!!) u neku vukojebinu pošto je ova zgrada potrebna policiji (u državi kojoj je policija važnija od kulture, jer čuva vlast od naroda i pedere od navijača). Digresija! Nostalgični ručak!
Tri leta dok sam režirala u Pozorištu Dvorištu u Kapetan Mišinom zdanju, jeli smo u pobrojanim kafanama, naizmence i sve mi one bude nostalgiju. Nakon pregleda sajtova, menija i cena, odlučimo se ipak za Proleće. Lep im je meni a malo je i skrajnuto, pa nam možda ipak neće neki prosjaci gurati prste u tanjir kao što to rade na Trgu i na Kneziški. Autobus 16 nas dovezao na Trg Francuskom ulicom, zaobilazeći neke surove radove u Despota Stefana. Izbegavam okamenjeni trg od posle okamenjivanja i čupanja drveća koje su sadili pesnici ispred Kulturnog centra (ako se to još tako zove). I cveća oko spomenika Knezu Mihajlu. Dobro da mu nisu i konja uzeli pa odneli u BG/H2O da ga daju nekom arapinu. Iščupali i Milenijumski sat, jer je pokazivao tačnu temperaturu, a ne onu dogovorenu. Navodni granit se bio usijao gore nego asvalt, pa puca. Jadno drveće koje je sadio zamenik gradonačelnika uglavnom se sasušilo, prosjaci se sapliću kroz ogromne bašte kafića gde sede smoreni i šokirani turisti. Ne mrzim prosjake, žalim ih! Ovo je Prosjačka opera. Organizovani kriminal. Lično sam videla kako ih kod Kališa i Gradske biblioteke istovaruju iz dva kombija. Malecku decu, trudnice, invalide, majke sa bebama, starice i starce, jadne i musave, i teraju ih u prošnju. Posle će im oteti to što su naprosili, kao u jednom Kusturicinom filmu.
Ispod kancelarija PBB, gde sam radila 20 godina, bio je lokal sa de lux kolačima i tortama, koga je vodio čovek sa prigodnim imenom Gostimir. Ne sećam se kako se službeno zvao, svi smo ga zvali Kod konja, kao i našu večernju scenu. Kad smo mi ozvaničili ime večernje scene u Scena kod konja, naljutili se razni iz grada i traže da hitno promenimo takvo kolokvijalno i prostačko ime. Zašto zaboga nije kod Kneza koji je na konju, nego Kod konja?! A Ršum im rekao nešto kao:”Rekonstruišite vi nama Pozorište Boško Buha, pa ćemo promeniti ime scene... u Scena NA KONJU!” Razni su besno tražili da promenimo i ime Boško Buha, i to je odbijeno. Možda zbog toga čeka rekonstrukciju od 1988 godine? Dafina Milanović je navodno nudila da nam ona izgradi teatar na Slaviji pored nacionalne banke, ali da se zove po njenom sinu. (Nisam to lično čula.) Sada nude prostor u bivšoj Pošti kraj bivše železničke stanice da tamo Buha bude “kulturni sadržaj” kraj BG/H2O. Uskoro će reći: Šta će nam dečije pozorište kad imamo sve manje dece?! Odavno sumnjam da je neko tajkunče nameračilo da tu i u sali bivšeg bioskopa, koja se nalazi ispod buhine sale, napravi pravu glamuroznu kockarnicu. Slučajno je odnekud iskrsao neko ko navodno poseduje 200 kvadrata u foajeu PBB pa je tamo posadio svog noćnog čuvara da čuva uknjiženu nekretninu! Kako je to uknjižio Boga pitaj, ali kažu da ima papirče i da već ima neke lokale na Trgu. Nadam se da nije sebi uknjižio i Narodni muzej, koji nije radio 10 godina, ali barem je renoviran. Za razliku od PBB koje to čeka preko 35 godina! Opet digresiram! Nostalgični ručak!
Pokušavajući da na Trgu i u Kneziški naprave atmosferu velegrada, napravili su vašarsku atmosferu. Nekakav matori hipik sa sedom kosom do kolena prebira po gitari koja troši struju. Mlada romkinja koju je lakše preskočiti nego zaobići, škripi po violini. Slikanje sa medvedom ( nije pravi, srećom) 200 dinara... i tako stigosmo do Proleća. Odustanem od željenog pasulja, em vrućina, em ko zna dal’ ću da ga svarim, uzmem obrok salatu sa dimljenom pastrmkom. Izgledala je savršeno. Pastrmka je bila dobra, a salatu sam brstila pola sata. Ali volim kafanu koja je starija od mene, što joj piše na tanjirima, ima šlifa i finu kelnericu. Klasičnih prosjaka nije bilo samo mi se neka baba obratila kao školskoj drugarici da joj dam malo para. Jebiga!
I znate šta?! Dosta mi je nostalgije! Ogromna stomačina ljutila se na mene 3-4 dana što sam jela zelenu salatu i crveni kupus, dok nije sve to svarila...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                     <<